Department Contacts

To get in touch with Museum staff, please see Contact Us.


Director’s Office

  • Matthew Teitelbaum, Ann and Graham Gund Director and Chief Executive Officer
  • Emily Blumenthal, Chief of Staff
  • Eric Woods, Chief Operating Officer
  • Katie Vandenabeele, Chief Financial Officer
  • Cameran Mason, Chief External Relations Officer
  • Pierre Terjanian, Chief of Curatorial Affairs and Conservation
  • Dalia Linssen, Interim Chief of Learning and Community Engagement

Curatorial

  • Pierre Terjanian, Chief of Curatorial Affairs and Conservation

Art of the Americas

  • Ethan Lasser, John Moors Cabot Chair
  • Nonie Gadsden, Katharine Lane Weems Senior Curator of American Decorative Arts and Sculpture
  • Erica Hirshler, Croll Senior Curator of American Paintings
  • Layla Bermeo, Kristin and Roger Servison Curator of Paintings
  • Michael Bramwell, Joyce Linde Curator of Folk and Self-Taught Art
  • Lucía Abramovich Sánchez, Carolyn and Peter Lynch Associate Curator of American Decorative Arts and Sculpture
  • Marina Tyquiengco, Ellyn McColgan Associate Curator of Native American Art
  • Carly Bieterman, Department Coordinator

Art of Ancient Egypt, Nubia, and the Near East

  • Lawrence W. Berman, John F. Cogan, Jr. and Mary L. Cornille Chair
  • Denise Doxey, Norma Jean Calderwood Curator of Ancient Egyptian, Nubian and Near Eastern Art
  • Daniel Cashman, Department Coordinator

Art of Ancient Greece and Rome

  • Phoebe Segal, Mary Bryce Comstock Curator of Greek and Roman Art
  • Daniel Cashman, Department Coordinator

Art of Asia

  • Christina Yu Yu, Matsutaro Shoriki Chair
  • Anne Nishimura Morse, William and Helen Pounds Senior Curator of Japanese Art
  • Nancy Berliner, Wu Tung Senior Curator of Chinese Art
  • Sarah Thompson, Curator, Japanese Art
  • Laura Weinstein, Ananda Coomaraswamy Curator of South Asian and Islamic Art
  • Nadirah Mansour, Assistant Curator of Islamic Art
  • Aishwarya Gejjagarguppe, Department Coordinator

Art of Europe

  • Frederick Ilchman, Chair, and Mrs. Russell W. Baker Curator of Paintings
  • Marietta Cambareri, Senior Curator of European Sculpture, and Jetskalina H. Phillips Curator of Judaica
  • Simona Di Nepi, Charles and Lynn Schusterman Curator of Judaica
  • Katie Hanson, Curator, Paintings
  • Courtney Harris, Assistant Curator
  • Antien Knaap, Assistant Curator
  • Julia Welch, Assistant Curator
  • Marcella Paez, Department Coordinator

Center for Netherlandish Art

  • Christopher Atkins, Van Otterloo-Weatherbie Director

Collections Management

  • Julia McCarthy, Interim Head of Collections Management
  • Catherine O’Reilly, Manager of Collections Documentation
  • Jill Kennedy-Kernohan, Director of Registration
  • Kay Satomi, Collections Database Administrator, and Manager of Conservation Administration

Conservation

  • Rhona MacBeth, , Director of Conservation and Scientific Research, and Eijk and Rose-Marie van Otterloo Conservator of Paintings
  • Jacki Elgar, Pamela and Peter Voss Head of Asian Conservation
  • Abigail Hykin, Robert P. and Carol T. Henderson Head of Objects Conservation
  • Annette Manick, Head of Paper Conservation
  • Meredith Montague, Head of Textile Conservation
  • Richard Newman, Head of Scientific Research
  • Christine Storti, Head of Furniture and Frame Conservation

Contemporary Art

  • Ian Alteveer, Beal Family Chair
  • Michelle Millar Fisher, Ronald C. and Anita L. Wornick Curator of Contemporary Decorative Arts
  • Indigo Casais, Department Coordinator

Exhibitions and Design

  • Angie Morrow, Senior Director of Exhibitions
  • Keith Crippen, Director of Design
  • Patrick McMahon, Director of Renovations and Gallery Displays
  • Melinda Monzione, Director, Collections Partnership

Libraries and Archives

  • Hee Jung Lee, Director of Libraries
  • Maureen Melton, Susan Morse Hilles Director of Archives, and Museum Historian

Photography

  • Anne Havinga, Estrellita and Yousuf Karsh Chair
  • Karen Haas, Lane Senior Curator of Photographs
  • Kristen Gresh, Estrellita and Yousuf Karsh Senior Curator of Photographs
  • Lauren Cosio, Department Coordinator

Prints and Drawings

  • Edward Saywell, Chair of Prints and Drawings
  • Meghan Melvin, Jean S. and Frederic A. Sharf Curator of Design
  • Patrick Murphy, Lia and William Poorvu Curator of Prints and Drawings, and Supervisor, Morse Study Room
  • Ben Weiss, Leonard A. Lauder Senior Curator of Visual Culture
  • Lauren Cosio, Department Coordinator

Provenance

  • Victoria Reed, Sadler Senior Curator of Provenance

David and Roberta Logie Department of Fashion, Textiles, and Jewelry

  • Emily Stoehrer, Rita J. Kaplan and Susan B. Kaplan Curator of Jewelry
  • Jennifer Swope, David and Roberta Logie Curator of Textile and Fashion Arts
  • theo tyson, curator of fashion

External Relations

  • Cameran Mason, Chief External Relations Officer

Annual Programs and Membership

  • Kimberly Hokanson, Director, Annual Membership Programs and Operations

Communications

  • Elizabeth Gildersleeve, Senior Director of Brand Strategy
  • Karen Frascona, Director, Communications

Development

  • Kelly Hays, Director, Gifts of Art
  • Cynthia O’Brien, Director, Principal Gifts
  • Ellen Reynolds, Director of Development

Finance

  • Katie Vandenabeele, Chief Financial Officer

Learning and Community Engagement

  • Dalia Linssen, Interim Patti and Jonathan Kraft Chief of Learning and Community Engagement

Inclusion

  • Ronald Carroll, Director, Teen Programs
  • Caitlin Doyle, Manager, Community Arts Operations
  • Monica Garcia, Senior Manager of Equity Programs and Audience Development

Learning

  • Nile Blunt, Senior Director of Museum Learning
  • Dalia Linssen, Head of Academic Engagement
  • Emily Scheinberg, Head of School Programs and Teacher Resources
  • Cassie Bride, Manager of School Partnerships and Outreach Programs
  • Chelsea Revelle, Manager, Art Classes and Workshops
  • Sophia Walter, Learning and Community Programs Project Manager

Operations

  • Eric Woods, Chief Operating Officer

Intellectual Property

  • Debra LaKind, Director of Business Development and Strategic Partnerships

Member and Visitor Services

  • Amy Waywell, Assistant Director of Member and Visitor Services
  • Jeremy Gotsch, Senior Manager, Visitor Operations
  • Linton Young, Senior Manager, Visitor Experience

Protective Services

  • Nicki Luongo, Director, Protective Services

Volunteer Programs

  • Jon Bach, Manager of Volunteer Programs